Jednostka organizacyjna | Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku |
---|---|
Kierunek studiów | Budownictwo |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 75 |
Czas trwania | 1,5 roku |
Adres komisji rekrutacyjnej | https://kandydacipb.edu.pl/kontakt/ |
Adres WWW | https://kandydacipb.edu.pl/ |
Budownictwo – studia II stopnia
STUDIA MAGISTERSKIE
1,5-roczne, stacjonarne
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów inżynierskich, którzy posiadają kwalifikacje I stopnia oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia.
W celu stwierdzenia, czy posiadany dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia kształcenia na tym kierunku, należy skontaktować się ze wskazaną osoba na wydziale (pokrewieństwo kierunków).
SPECJALNOŚCI:
„Uczelnia zastrzega możliwość zmiany oferty dydaktycznej w zakresie specjalności uruchamianych na poszczególnych kierunkach studiów.”
Na tym kierunku zdobędziesz umiejętności i wiedzę przygotowującą do rozwiązywania złożonych problemów projektowych, organizacyjnych i technologicznych z zakresu budownictwa oraz uczestniczenia w badaniach związanych z przemysłem budowlanym i produkcją budowlaną.
Jako absolwent specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie zdobędziesz umiejętności w zakresie projektowania i wykonawstwa konstrukcji metalowych, żelbetowych i sprężonych, drewnianych i będących ustrojami nośnymi budynków mieszkalnych, obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, infrastruktury komunalnej i innych obiektów inżynierskich takich jak: kominy, zbiorniki, silosy, mosty, budowle podziemne itp. Będziesz posiadał niezbędną wiedzę z zakresu teorii konstrukcji, komputerowego wspomagania projektowania, organizacji i zarządzania procesami budowlanymi oraz realizacji przedsięwzięć budowlanych oraz wiedzę w zakresie oceny stanu technicznego konstrukcji, technologii napraw i wzmocnień obiektów budowlanych, a także oceny trwałości konstrukcji. Będziesz przygotowany do pracy w zespołach projektujących, realizujących i nadzorujących obiekty budowlane i konstrukcje inżynierskie. Możesz pełnić funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją budowlaną.
Po specjalności budownictwo komunikacyjne będziesz miał wiedzę z zakresu nowoczesnego projektowania dróg, ulic i skrzyżowań oraz obiektów mostowych, ich eksploatacji i utrzymania. Będziesz przygotowany do nadzorowania robót budowlanych, kierowania nimi, a także do rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych w zakresie budownictwa drogowego i ogólnego. Będziesz miał wiedzę w zakresie inżynierii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz w zakresie materiałów i technologii do budowy i utrzymania obiektów drogowych. Poznasz techniki badania i monitorowania stanu technicznego dróg, autostrad i obiektów mostowych. Będziesz mógł współpracować ze specjalistami z pokrewnych dziedzin w zakresie planowania układów komunikacyjnych, bezpieczeństwa ruchu, ochrony środowiska, projektowania mostów, budowli podziemnych i linii kolejowych.
Na specjalności realizacja i utrzymanie obiektów budowlanych uzyskasz kompetencje z zakresu projektowania złożonych konstrukcji betonowych i metalowych oraz zaawansowanych procesów technologicznych. Będziesz przygotowany do nadzorowania i zarządzania procesami budowlanymi. Poznasz metody oceny efektywności inwestycji modernizacyjnych i analiz ekonomicznych inwestycji oraz zagadnienia związane z realizacją, utrzymaniem i eksploatacją obiektów budowlanych. Będziesz znał zasady projektowania obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię, również z wykorzystaniem niekonwencjonalnych źródeł energii. Jako absolwent będziesz przygotowany do prowadzenia inwestycji, organizowania produkcji elementów budowlanych, współudziału w projektowaniu obiektów budowlanych, kierowania działalnością produkcyjną, usługową i handlową w branży budowlanej oraz nadzoru wykonawstwa budowlanego.
Kończąc specjalność inżynieria procesów budowlanych będziesz miał wiedzę dotyczącą aktualnie stosowanych wyrobów i elementów budowlanych, metod ich badań oraz będziesz znał zasady ich wytwarzania. Będziesz przygotowany do prowadzenia inwestycji, współudziału w projektowaniu obiektów budowlanych, kierowania działalnością produkcyjną, usługową i handlową w branży budowlanej oraz nadzoru wykonawstwa budowlanego. Będziesz potrafił pozyskiwać i wykorzystywać dokumentację BIM budynku oraz wykonywać modele 3D+ w tej technologii. Jako absolwent będziesz przygotowany do pracy w zespołach projektujących, realizujących i nadzorujących obiekty budowlane i konstrukcje inżynierskie. Poznasz zasady i podstawy gospodarki finansowej przedsiębiorstw i będziesz mógł pełnić funkcje kierownicze w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją budowlaną.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
Zobacz: Plany studiów
Zasady kwalifikacji
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo musi posiadać następujące kwalifikacje wynikające z ukończenia studiów inżynierskich pierwszego stopnia:
- wiedzę z zakresu fizyki i matematyki, umożliwiającą zrozumienie podstaw fizycznych budownictwa oraz formułowanie i rozwiązywanie prostych zadań
z zakresu budownictwa, - wiedzę z zakresu chemii, umożliwiającą zrozumienie podstaw chemicznych właściwości i budowy materiałów budowlanych,
- umiejętność odczytywania ze zrozumieniem rysunków architektonicznych, budowlanych i geodezyjnych oraz umiejętność sporządzania odpowiedniej graficznej dokumentacji projektowej,
- umiejętność przyjmowania odpowiednich modeli obliczeniowych i wykonania analizy statycznej prostych konstrukcji prętowych statycznie wyznaczalnych
i niewyznaczalnych, - umiejętność poprawnego wybrania i stosowania narzędzi do rozwiązywania problemów analizy i projektowania obiektów budowlanych oraz prowadzenia robót budowlanych,
- wiedzę i umiejętności w zakresie modelowania, wymiarowania i konstruowania elementów i podstawowych konstrukcji budowlanych: metalowych, żelbetowych, drewnianych, murowych i zespolonych,
- podstawową wiedzę na temat analizy, projektowania i konstruowania wybranych obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego, mostowego i infrastruktury transportu drogowego,
- podstawową wiedzę z zakresu fizyki budowli oraz zrozumienie zjawisk dotyczących transferu ciepła i migracji wilgoci w obiektach budowlanych,
- umiejętność dokonywania wyboru i poprawnego zastosowania materiałów i wyrobów budowlanych,
- umiejętność sporządzania prostych kosztorysów i harmonogramów robót budowlanych,
- umiejętność korzystania z wybranych programów komputerowych wspomagających decyzje projektowe i organizacyjne w budownictwie.
Kandydat, który w wyniku ukończenia studiów pierwszego stopnia nie uzyskał wyżej wymienionych kompetencji, może podjąć studia drugiego stopnia, jeżeli uzupełnienie braków kompetencyjnych może być zrealizowane w ramach przedmiotów ustalonych przez Dziekana Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku w wymiarze nieprzekraczającym 30 punktów ECTS.
Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie wymaganych dokumentów.
W przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie:
1) w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia (lub jednolitych magisterskich);
2) w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów wyliczona na podstawie suplementu do dyplomu ukończenia studiów, a w przypadku posiadania dyplomu bez suplementu wyliczona na podstawie wypisu wszystkich ocen z przebiegu studiów (średnia arytmetyczna).
Sprawdzenie pokrewieństwa kierunku
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydatom posiadającym zagraniczny dokument potwierdzający uzyskane wykształcenie wynik rekrutacyjny przeliczany jest indywidualnie, na podstawie wcześniej dostarczonego na Uczelnię dyplomu.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Do przyjęcia na studia z pominięciem konkursu dyplomów upoważnieni są uczestnicy zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada oraz medaliści zawodów rangi: Mistrzostwa Polski, Akademickie Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych w kategorii juniorów i seniorów.
Będą oni przyjmowani na pierwszy rok studiów na podstawie dokumentu potwierdzającego uzyskanie medalu wystawionego przez organizatora Mistrzostw lub odpowiedni Polski Związek Sportowy ujęty w wykazie polskich związków sportowych prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej lub Akademicki Związek Sportowy.
Terminy
Opłaty
Opłata rekrutacyjna: 85,00 zł
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego dostępne będą w:
• IRK,
• Centralnej Komisji Rekrutacyjnej (Strefa Studenta w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Zwierzyniecka 10).
Wymagane dokumenty
Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia zobowiązany jest do złożenia kompletu wymaganych dokumentów w Centralnej Komisji Rekrutacyjnej w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji. Niezłożenie kompletu dokumentów w wymaganym terminie jest jednoznaczne z brakiem potwierdzenia chęci studiowania na Politechnice Białostockiej. W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem operatora pocztowego bądź kuriera – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów na wyżej określonych zasadach spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.