Jednostka organizacyjna | Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku |
---|---|
Kierunek studiów | Gospodarka przestrzenna |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 30 |
Czas trwania | 1,5 roku |
Adres komisji rekrutacyjnej | https://kandydacipb.edu.pl/kontakt/ |
Adres WWW | https://kandydacipb.edu.pl/ |
Gospodarka przestrzenna – studia II stopnia
STUDIA MAGISTERSKIE
1,5-roczne, stacjonarne
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów inżynierskich, którzy posiadają kwalifikacje I stopnia oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia.
W celu stwierdzenia, czy posiadany dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia kształcenia na tym kierunku, należy skontaktować się ze wskazaną osobą na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku (pokrewieństwo kierunków).
SPECJALNOŚCI:
„Uczelnia zastrzega możliwość zmiany oferty dydaktycznej w zakresie specjalności uruchamianych na poszczególnych kierunkach studiów.”
Na tym kierunku uzyskasz interdyscyplinarną wiedzę z zakresu administracji, polityki przestrzennej, współpracy z regionami europejskimi niezbędną do pełnienia funkcji związanych z analizą, oceną i projektowaniem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto uzyskasz wiedzę i umiejętności z zakresu konceptualizacji i planowania zrównoważonego rozwoju, a także kształtowania środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami w warunkach polaryzacji i konkurencyjności grup, wymogami cywilizacyjnymi, możliwościami technicznymi oraz zasadami ładu przestrzennego, przy zachowaniu europejskiego dziedzictwa kultury.
Będziesz posiadał kompetencje analityczne, kreatywne, metodologiczne oraz negocjacyjne. Zrozumiesz uwarunkowania społeczne i interkulturowe swojej działalności. Dzięki temu będziesz przygotowany do:
Jako absolwent specjalności Gospodarowanie i zarządzanie nieruchomościami dodatkowo otrzymasz niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania nieruchomościami i finansami nieruchomości, wyceny nieruchomości, analiz rynku nieruchomości, jak też doradztwa i pośrednictwa na rynku nieruchomości (włącznie z komputerowym wspomaganiem tych procesów), co da użyteczne kompetencje związane z różnymi zagadnieniami dotyczącymi gospodarki, zarządzania i obrotu nieruchomościami. Ponadto posiądziesz wiedzę dotyczącą funduszy pomocowych i dopłat UE w finansowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego w skali krajowej, regionalnej i lokalnej, w tym z możliwościami, warunkami oraz sposobami uzyskania dofinansowania. W rezultacie będziesz przygotowany do aktywności zawodowej w zakresie gospodarowania i zarządzania nieruchomościami, a ponadto do przyszłej działalności związanej z wyceną nieruchomości.
Natomiast jako absolwent specjalności Geoinformacja i planowanie przestrzenne dodatkowo uzyskasz niezbędną wiedzę z zakresu planowania przestrzennego na obszarach zurbanizowanych i obszarach otwartych, wykorzystania w pracach planistycznych systemów geoinformacyjnych oraz prowadzenia z ich użyciem specjalistycznych analiz przestrzennych, kształtowania krajobrazu miast i wsi, zasad tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak też związanych z tym procedur prawnych i decyzyjnych. Będziesz posiadał niezbędną wiedzę dotyczącą unijnych źródeł finansowania rozwoju społeczno-gospodarczego w skali krajowej, regionalnej i lokalnej, jak też warunków i sposobów uzyskania dofinansowania. W rezultacie będziesz przygotowany do aktywności zawodowej w zakresie planowania przestrzennego i sporządzania związanych z tym opracowań planistycznych.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
Zobacz: Plany studiów
Zasady kwalifikacji
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna musi posiadać następujące kwalifikacje wynikające z ukończenia studiów inżynierskich pierwszego stopnia:
- niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu matematyki, umożliwiające stosowanie odpowiednich narzędzi w formułowaniu i rozwiązywaniu różnych zadań
z zakresu gospodarki przestrzennej, - wiedzę i umiejętności z zakresu kształtowania środowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, możliwościami technicznymi oraz zasadami zrównoważonego rozwoju,
- wiedzę i umiejętności z zakresu opracowywania specjalistycznych analiz, planów i projektów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni,
- umiejętności dokonywania identyfikacji i formułowania prostych zadań inżynierskich w zakresie gospodarowania przestrzenią,
- wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania danych geoprzestrzennych oraz stosowania podstawowych narzędzi Systemu Informacji Przestrzennej.
Kandydat, który w wyniku ukończenia studiów pierwszego stopnia nie uzyskał wyżej wymienionych kompetencji, może podjąć studia drugiego stopnia, jeżeli uzupełnienie braków kompetencyjnych może być zrealizowane w ramach przedmiotów ustalonych przez Dziekana Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku w wymiarze nieprzekraczającym 30 punktów ECTS.
Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie wymaganych dokumentów.
W przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie:
1) w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia lub studiów drugiego stopnia (lub jednolitych magisterskich);
2) w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów wyliczona na podstawie suplementu do dyplomu ukończenia studiów, a w przypadku posiadania dyplomu bez suplementu wyliczona na podstawie wypisu wszystkich ocen z przebiegu studiów (średnia arytmetyczna).
Sprawdzenie pokrewieństwa kierunku
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydatom posiadającym zagraniczny dokument potwierdzający uzyskane wykształcenie wynik rekrutacyjny przeliczany jest indywidualnie, na podstawie wcześniej dostarczonego na Uczelnię dyplomu.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Do przyjęcia na studia z pominięciem konkursu dyplomów upoważnieni są uczestnicy zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada oraz medaliści zawodów rangi: Mistrzostwa Polski, Akademickie Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych w kategorii juniorów i seniorów.
Będą oni przyjmowani na pierwszy rok studiów na podstawie dokumentu potwierdzającego uzyskanie medalu wystawionego przez organizatora Mistrzostw lub odpowiedni Polski Związek Sportowy ujęty w wykazie polskich związków sportowych prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej lub Akademicki Związek Sportowy.
Terminy
Opłaty
Opłata rekrutacyjna: 85,00 zł
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego dostępne będą w:
• IRK,
• Centralnej Komisji Rekrutacyjnej (Strefa Studenta w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Zwierzyniecka 10).
Wymagane dokumenty
Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia zobowiązany jest do złożenia kompletu wymaganych dokumentów w Centralnej Komisji Rekrutacyjnej w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji. Niezłożenie kompletu dokumentów w wymaganym terminie jest jednoznaczne z brakiem potwierdzenia chęci studiowania na Politechnice Białostockiej. W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem operatora pocztowego bądź kuriera – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów na wyżej określonych zasadach spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.