Jednostka organizacyjna | Wydział Informatyki |
---|---|
Kierunek studiów | Informatyka |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | drugiego stopnia |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 1,5 roku |
Adres komisji rekrutacyjnej | https://kandydacipb.edu.pl/kontakt/ |
Adres WWW | https://kandydacipb.edu.pl/ |
Informatyka – studia II stopnia
STUDIA MAGISTERSKIE
1,5-roczne, stacjonarne
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów inżynierskich kierunku informatyka, posiadających kwalifikacje I stopnia oraz kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia tego kierunku.
W celu stwierdzenia, czy posiadany dyplom ukończenia studiów uprawnia do podjęcia kształcenia na tym kierunku, należy skontaktować się ze wskazaną osoba na wydziale (pokrewieństwo kierunków).
Po pierwszym semestrze studenci są kwalifikowani na jedną z trzech specjalności na podstawie wskazanych preferencji oraz kryteriów rekrutacyjnych. Wszystkie specjalności zostaną uruchomione, co oznacza kwalifikację po min. 15 studentów na każdą z nich.
Specjalności:
a) inteligentne technologie internetowe
b) inżynieria oprogramowania
c) biometria i przetwarzanie sygnałów
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę pozwalającą na rozwiązywanie problemów informatycznych – również w niestandardowych sytuacjach – a także będziesz umiał wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Będziesz miał wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego i będziesz przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych.
Jako absolwent specjalności biometria i przetwarzanie sygnałów nabierzesz niezbędnego doświadczenia oraz wiedzy związanej nie tylko z tworzeniem innowacyjnych systemów informatycznych, ale również będziesz potrafił wykorzystać zróżnicowane techniki do ich zabezpieczenia. W trakcie studiów dowiesz się o najnowszych technologiach związanych z koncepcją Internet of Everything (IoE), sztucznej inteligencji w metodach biometrycznych jak również poznasz innowacyjne i najnowocześniejsze techniki przetwarzania sygnałów (także z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego i deep learningu) oraz praktyczne sposoby projektowania i implementacji własnych gier. Co więcej, dzięki przygotowanemu programowi studiów będziesz w stanie nie tylko rozwiązywać dane problemy na poziomie teoretycznym, ale również z wykorzystaniem wiedzy praktycznej. Po ukończeniu studiów będziesz przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych, doradczych czy eksperckich, a zdobyta wiedza i nabyte umiejętności pozwolą Tobie na prowadzenie aktywności zawodowej – zarówno własnej, jak i w przedsiębiorstwach informatycznych – polegającej m.in. na: tworzeniu, wdrażaniu i testowaniu własnych rozwiązań biometrycznych opartych o metody sztucznej inteligencji, opracowywaniu rozwiązań wykorzystujących technologie SoC oraz BLE, projektowaniu rozwiązań wpisujących się w trend Internet of Everything (IoE), projektowaniu i implementacji własnych gier (jak również metod przetwarzania obrazu i wideo w czasie rzeczywistym) oraz przygotowaniu odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego pomiędzy człowiekiem a maszyną (także uwzględniając techniki kognitywistyczne).
Natomiast ukończenie specjalności inteligentne technologie internetowe pozwoli Tobie projektować, implementować, wdrażać i eksploatować aplikacje i systemy internetowe. Pozwoli eksplorować zasoby internetowe, zagadnienia dotyczące języków, technik, narzędzi i metodologii tworzenia aplikacji i systemów internetowych: tworzenia stron, portali i serwisów internetowych. Będziesz specjalistą w zakresie projektowania i implementacji internetowych systemów bazodanowych, a także zaawansowanych aplikacji sieciowych, tworzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem aplikacji internetowych.
Będziesz przygotowany do podjęcia pracy w firmach informatycznych zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem aplikacji i systemów internetowych, firmach zarządzających portalami internetowymi jak również zajmujących się implementacją aplikacji internetowych. Zdobyta wiedza o nowoczesnych narzędziach informatycznych pozwoli na zatrudnienie w instytucjach handlu elektronicznego i e-sług, działach zajmujących się promocją i marketingiem firm w Internecie oraz instytucjach i urzędach wdrażających internetowe systemy obsługi klientów.
Jako absolwent inżynierii oprogramowania będziesz posiadał wiedzę na temat projektowania, implementacji i testowania różnorodnych systemów informatycznych w tym internetowych, budowy aplikacji gridowych i równoległych, architektur oprogramowania i współczesnych procesów wytwórczych, projektowania i korzystania z baz i hurtowni danych w zastosowaniach biznesowych, wykorzystania technik eksploracji danych (m. in. danych finansowych i medycznych) oraz inteligencji obliczeniowej (w tym sztucznych sieci neuronowych i algorytmów ewolucyjnych), zaawansowanych aspektów najpopularniejszych systemów operacyjnych; zarządzania projektami informatycznymi.
Będziesz cenionym pracownikiem firm tworzących oprogramowanie oraz konsultingowych, a także będziesz potrafił pracować w zespole, proponować rozwiązania oparte na najnowszych zdobyczach inżynierii oprogramowania.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA:
Zobacz: Plany studiów
Zasady kwalifikacji
Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów inżynierskich kierunków przypisanych do:
- dyscypliny wiodącej informatyka techniczna i telekomunikacja (W=1),
- dyscypliny wiodącej informatyka (W=1),
- dyscypliny wiodącej matematyka oraz dodatkowo do dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja lub informatyka (W=1),
- dyscypliny informatyka lub informatyka techniczna i telekomunikacja (W=0,8),
- dyscypliny wiodącej automatyka, elektronika i elektrotechnika (W=0,8).
O przyjęciu na kierunek kandydatów, którzy ukończyli inny kierunek niż informatyka, decyduje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna.
Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie wymaganych dokumentów.
W przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie:
1) w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pomnożona przez wagę W;
2) w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów wyliczona na podstawie suplementu do dyplomu ukończenia studiów, a w przypadku posiadania dyplomu bez suplementu wyliczona na podstawie wypisu wszystkich ocen z przebiegu studiów (średnia arytmetyczna).
Sprawdzenie pokrewieństwa kierunku
Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym
Kandydatom posiadającym zagraniczny dokument potwierdzający uzyskane wykształcenie wynik rekrutacyjny przeliczany jest indywidualnie, na podstawie wcześniej dostarczonego na Uczelnię dyplomu.
Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym
Do przyjęcia na studia z pominięciem konkursu dyplomów upoważnieni są uczestnicy zawodów rangi: Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Uniwersjada oraz medaliści zawodów rangi: Mistrzostwa Polski, Akademickie Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w dyscyplinach indywidualnych i zespołowych w kategorii juniorów i seniorów.
Będą oni przyjmowani na pierwszy rok studiów na podstawie dokumentu potwierdzającego uzyskanie medalu wystawionego przez organizatora Mistrzostw lub odpowiedni Polski Związek Sportowy ujęty w wykazie polskich związków sportowych prowadzonym przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej lub Akademicki Związek Sportowy.
Terminy
Opłaty
Opłata rekrutacyjna: 85,00 zł
Miejsce ogłoszenia wyników
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego dostępne będą w:
• IRK,
• Centralnej Komisji Rekrutacyjnej (Strefa Studenta w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Zwierzyniecka 10).
Wymagane dokumenty
Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia zobowiązany jest do złożenia kompletu wymaganych dokumentów w Centralnej Komisji Rekrutacyjnej w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji. Niezłożenie kompletu dokumentów w wymaganym terminie jest jednoznaczne z brakiem potwierdzenia chęci studiowania na Politechnice Białostockiej. W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem operatora pocztowego bądź kuriera – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów na wyżej określonych zasadach spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.